VÅRA OBJEKT

Som ägare av denna stuga kan man ha ett härligt sommarliv där man genom en kort promenad kan ta ett både morgondopp och kvällsdopp i havet och sen njuta av den stora grönskande trädgården i sydvästläge. Möjlighet till utbyggnad finns och kommunalt avlopp planeras för tillfället. Kontakta ansvarig mäklare Marcus på 0704-156025 eller marcus@zbf.se för mer info.


Intresseanmälan & visningar.


OBS!
Kontrollera så inga mellanslag har hamnat efter namn, efternamn, e-mail eller telefonnummer

Objektsfakta

Bostadstyp
Fritidshus
Område
Sibbarp
Boarea
24 Kvm
Tomtarea
502 Kvm
Antal rum
2 rum och kök
Byggår
1950
Fönster
1-glas
Tak
Plåt
Vatten & avlopp
Stenkista, vatten april-okt (Kommunalt avlopp kommer inom kort)
Driftkostnad - Försäkring
1.980 kr/år
Driftkostnad - Övrigt
5.308 kr/år
Driftkostnad - Totalt
7.288 kr/år

GÅR DU I SÄLJTANKAR?

VI ERBJUDER DIG ALLTID EN GRATIS VÄRDERING

SKICKA IN DITT NUMMER SÅ RINGER VI UPP DIG!


Stugan


Välkommen till denna härliga idyll på hela 502 kvm tomt i sydvästläge med promenadavstånd till havet.

I den uppvuxna trädgården finner man bland annat aurorapäron, gråpäron, krusbär, äppelträd, plommonträd med gula äggplommon, bigarråer, söta plommon syrener och mycket mer.

Naturliga platser i den lummiga trädgården för såväl svalka vid varma dagar och ställen att bara ligga och njuta av solen från morgon till kväll.

Stugan är i dagsläget på 24 kvm men kommer nu med den nya detaljplanen som är framtagen att kunna byggas ut till 40 kvm samt ett uterum om 12 kvm. Utöver detta kan man ha en fristående byggnad om 15 kvm på tomten.

Altan och andra hårdgjorda ytor får vara 10% av tomtstorleken. I detta fall ca 50kvm 

Den nya detaljplanen kommer också möjliggöra för kommunalt avlopp och detta planeras det för i dagsläget  

På kommunens övriga koloniområden har kommunalt avlopp dragits till tomtgränsen  Man har sedan som koloniägare själv fått stå för att koppla in stugan till kommunens rör. Inga anslutningsavgifter har tillkommit.

El kan dras in i stugan och enligt senaste prislista från Eon skall anslutningskostnaden för detta vara 37500kr.

För närvarande finns el i stugan via solceller som räcker för att t.ex ladda mobil, driva en kylbox m.m.

Kontakta ansvarig mäklare Marcus Zetterberg för mer information om byggregler, elinstallation, visning m.m.

Goda förbindelser finns via buss 4 som går ett par hundra meter från stugan

Avgift till föreningen är 4391kr/år inkl arrende, medlemsavgift, vatten etc

Varmt välkomna på visning! 


BK Start


Föreningen arrenderar marken av kommunen på femårskontrakt för en låg avgift. Nya arrendetiden löper från 2023.

Man får bara bo i stugan permanent på sommarhalvåret då vattnet är påslaget. Man kan inte mantalsskriva sig i stugan.

Föreningen är en brevduveförening men det är bara en av de sexton medlemmarna som har brevduvor kvar.

Med den nya detaljplanen som är framtagen kommer föreningen bli en vanlig trädgårdskoloni 

Man kan ej få bolån för att köpa en kolonistuga.

Områdets fastighetsbeteckning är Malmö: Limhamn 154:229

Ordförande Cesar Oberdoerfer tel 0703 005852

Kontaktperson Malmö stad, Agnets Wadmark Thern, telefon 040-34 18 00

 


Undersökningsplikt


Köparens undersökningsplikt m.m:

Då huset står på arrenderad mark är det köplagen som gäller i de flesta fall som innefattar köpet men jordabalken reglerar bland annat dolda fel om det skulle bli en tvist om byggnaden har något dolt fel som upptäcks efter kontraktets fullbordan. 

Både mäklaren och säljaren vill därför uppmana köparen att noggrannt undersöka stugans fysiska skick innan vi skriver bindande avtal.

Har köparen före köpet undersökt varan eller utan godtagbar anledning underlåtit att följa säljarens uppmaning att undersöka den, får han inte såsom fel åberopa vad han borde ha märkt vid undersökningen, om inte säljaren har handlat i strid mot tro och heder. 

Se Köplagen/Jordabalken för komplett lagtext.

Bo och biyta är ej exakta mått utan en uppskattning av säljaren. Vill spekulanterna ha exakta mått så vill vi uppmana att de själva mäter upp stugan. Alla mått som anges som boyta eller biyta är yttermått när det gäller kolonistugor.

Spekulanter som önskar att lägga bud godtar följande: Bud som läggs på detta objekt är inte bindande och bindande köp uppkommer först när det föreligger ett skriftligt köpekontrakt som undertecknats av båda parter och utväxlats.


Finansiering


Banker lånar normalt inte ut pengar för att köpa en kolonistuga då man inte äger marken och därmed ser banken stugan som en osäkert pant.

Den typ av lånelöften bankerna ger för fritidshus (som oftast visas exempel på Hemnet under annonsen) gäller inte för denna typ av stugor som ligger på koloniområden, då man arrenderar marken.

En väg att finansiera stugan är att låna upp pengar på sin bostadsrätt eller på sin fastighet om de är lågt belånade.
För att ta reda på om det finns utrymme för ytterligare lån på sin bostad kan man anlita en mäklare för en värdering. 


Har du stuga att sälja?


Vi har ett specialpaket med ett fast arvode på 29.500kr om vi får din stuga såld till ett pris du är nöjd med.
Vi marknadsför din stuga på bästa sett på Hemnet, hittahem, booli m.fl. Vår proffsfotograf lyfter fram det bästa med din stuga. Boka ett möte för mer ingående information. Ser fram mot ett givande samarbete/ Marcus 0704-156025 Marcus@zbf.se



PRIS

895.000 kr

Eller högstbjudande
ANSVARIG MÄKLARE

Marcus Zetterberg

Reg. Fastighetsmäklare
OBJEKTSDOKUMENT
  Inga dokument tillgängliga

Malmös största stugmäklare erbjuder dig alltid en gratis värdering

© 2014-2023 Zetterberg & Blomberg Fastighetsförmedling. Alla rättigheter förbehålls.